środa, 28 stycznia 2009

INSTRUMENTY GIEŁDY

środa, 28 stycznia 2009
26 stycznia spotkaliśmy się na kolejnych zajęciach poświęconych zagadnieniom z zakresu przedsiębiorczości. Rozmawialiśmy o głównych instrumentach giełdy oraz podstawowych pojęciach dotyczących ekonomii.

Szczegółowo omówiliśmy:

Giełdę Papierów Wartościowych - instytucja publiczna mająca na celu zapewnienie możliwości obrotu papierami wartościowymi (takimi jak akcje, obligacje, prawa poboru, itp.) dopuszczonymi do obrotu giełdowego.

Obligacje – papiery wartościowe, w których emitent stwierdza, że jest dłużnikiem obligatariusza i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. Są to papiery wartościowe masowego obrotu, występują więc w seriach.

Akcje – papiery wartościowe łączące w sobie prawa o charakterze majątkowym i niemajątkowym, wynikające z uczestnictwa akcjonariusza w spółce akcyjnej. Także ogół praw i obowiązków akcjonariusza w spółce lub część kapitału akcyjnego.

Główne indeksy (WIG20) – indeks giełdowy 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bazową datą dla indeksu jest 16 kwietnia 1994, zaś wartością bazową 1000 punktów.

Opieraliśmy się na filmikach zamieszczonych na stronie WWW.NBPORTAL.PL

Poznaliśmy również zjawisko inflacji, oglądając krótkie ale baaardzo przemawiające prezentacje:

www.nbportal.pl/pl/cw/prezentacje/prezentacje/inflacja

Inflacja – zjawisko monetarne wywołane szybszym przyrostem ilości pieniądza niż produkcji. Konsekwencją tego jest, długotrwały wzrost średniego poziomu cen określonego tak zwanym koszykiem dóbr. W praktyce inflacja na rynku konsumpcyjnym jest inna niż inflacja na rynku zaopatrzeniowym i nieco inaczej wpływa na kondycję gospodarki.

Przeciwieństwem inflacji jest deflacja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 
Design by Pocket