Jak głosi regułka…
fotosynteza – anaboliczny proces biochemiczny syntezy związków organicznych z prostych nieorganicznych substancji chemicznych pod wpływem światła absorbowanego przez barwniki fotosyntetyczne (np. chlorofil). Najczęściej substratami fotosyntezy są dwutlenek węgla i woda, produktem – węglowodan, a źródłem światła – Słońce.
…by było łatwiej, zabraliśmy się za nią krok po kroku:
Na początek wzór chemiczny,
Zdolność do przeprowadzania fotosyntezy wykazują wszystkie zielone części rośliny jednak 95% związków pokarmowych powstaje w liściach, nie mielibyśmy serca więc pominąć ich budowy;
Skoro liść to i aparaty szparkowe - dzięki nim rośliny mogą skutecznie dostarczać niezbędnego dla procesu fotosyntezy dwutlenku węgla.
Jednak najłatwiej zapamiętać to, co możemy dotknąć,
powąchać i zrobić samemu, czyli nasz ulubiony punkt programu…
DOŚWIADCZENIE!
WYODRĘBNIANIE BARWNIKÓW ASYMILACYJNYCH
Potrzebne były nam:
- liście
- etanol
- benzyna oczyszczoną
- wyparzony, pozbawiony organizmów żywych żwirek
- probówka
- nie duża moździerz
Liście rozcieraliśmy w moździerzu z wyparzonym, pozbawionym organizmów żywych drobnym żwirkiem. Uzyskiwaną miazgę mieszaliśmy z etanolem. Po całkowitym roztarciu mieszaninę odsączyliśmy do próbówki.
Do ekstraktu zgodnie z instrukcją dodaliśmy benzynę oczyszczoną. Następnie wstrząsnęliśmy i pozostawiliśmy ekstrakt na jakiś czas, po chwili nastąpiło rozdzielenie barwników, a oto efekt:
W górnej części - chlorofile i karoteny.
W dolnej części - ksantofil.
Wszystko udało się bez zarzutu, w tak prosty i przyjemny sposób omówiliśmy cały proces fotosyntezy.
Lecz kto powiedział, że na tym mamy skończyć zajęcia?
W końcu to "Praca jest często ojcem przyjemności."
Podzieliliśmy, więc jeszcze chlorofil na dwa najważniejsze dla rośliny chlorofile - a i b, poprzez zlanie do słoiczka, i umieszczenie w nim paska chromatograficznego, mogliśmy zaobserwować różnice kolorów, oznaczało to pomyślność kolejnej części doświadczenia; podziału zielonego barwnika rośliny :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz