czwartek, 29 stycznia 2009

WYKRYWANIE SKROBI 1

czwartek, 29 stycznia 2009
Podczas naszego spotkania 28 stycznia poznawaliśmy właściwości skrobi i przeprowadzając doświadczenie wykrywaliśmy jej zawartość w produktach spożywczych codziennego użytku.

Skrobia - jest węglowodanem pełniącym rolę magazynu w roślinach, odkłada się w komórkach w postaci ziarenek lub granulek. Zawartość skrobi można wykryć za pomocą płynu Lugola lub jodyny.

Tak więc właśnie naszym zadaniem było wykrycie skrobi:


DOŚWIADCZENIE!

WYKRYWANIE SKROBI W MATERIALE ROŚLINNYM

(odsłona pierwsza)


(Do wykonania próbki kontrolnej)

Potrzebne były nam:


- jodyna (J+KJ)

- skrobia

- szalka Petriego


Po dodaniu jodyny do czystej skrobi zauważamy zmiany jej barwy na granatową.















Wniosek jest prosty: w skrobi wykryliśmy zawartość skrobi :)

Próbka kontrolna to tylko wstęp do kolejnej części doświadczenia, w której potrzebne były:

- jodyna (J+KJ)

- skrobia

- szalki Petriego

- ziemniak

- banan

- pszenica

- groch













Z każdym produktem robiliśmy dokładnie to samo co z próbką kontrolną, jak się okazało wszystko zawierało skrobię.












Teraz widać jak wiele zjadamy skrobi na co dzień, tak więc doświadczenie zakończyliśmy na zjedzeniu banana :)

środa, 28 stycznia 2009

INSTRUMENTY GIEŁDY

środa, 28 stycznia 2009
26 stycznia spotkaliśmy się na kolejnych zajęciach poświęconych zagadnieniom z zakresu przedsiębiorczości. Rozmawialiśmy o głównych instrumentach giełdy oraz podstawowych pojęciach dotyczących ekonomii.

Szczegółowo omówiliśmy:

Giełdę Papierów Wartościowych - instytucja publiczna mająca na celu zapewnienie możliwości obrotu papierami wartościowymi (takimi jak akcje, obligacje, prawa poboru, itp.) dopuszczonymi do obrotu giełdowego.

Obligacje – papiery wartościowe, w których emitent stwierdza, że jest dłużnikiem obligatariusza i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. Są to papiery wartościowe masowego obrotu, występują więc w seriach.

Akcje – papiery wartościowe łączące w sobie prawa o charakterze majątkowym i niemajątkowym, wynikające z uczestnictwa akcjonariusza w spółce akcyjnej. Także ogół praw i obowiązków akcjonariusza w spółce lub część kapitału akcyjnego.

Główne indeksy (WIG20) – indeks giełdowy 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bazową datą dla indeksu jest 16 kwietnia 1994, zaś wartością bazową 1000 punktów.

Opieraliśmy się na filmikach zamieszczonych na stronie WWW.NBPORTAL.PL

Poznaliśmy również zjawisko inflacji, oglądając krótkie ale baaardzo przemawiające prezentacje:

www.nbportal.pl/pl/cw/prezentacje/prezentacje/inflacja

Inflacja – zjawisko monetarne wywołane szybszym przyrostem ilości pieniądza niż produkcji. Konsekwencją tego jest, długotrwały wzrost średniego poziomu cen określonego tak zwanym koszykiem dóbr. W praktyce inflacja na rynku konsumpcyjnym jest inna niż inflacja na rynku zaopatrzeniowym i nieco inaczej wpływa na kondycję gospodarki.

Przeciwieństwem inflacji jest deflacja.

sobota, 24 stycznia 2009

OSOBOWOŚĆ

sobota, 24 stycznia 2009
Celem kolejnego spotkania było zrobienie i przeanalizowanie "Testu osobowości" oraz "Profilu osobowości"
Warto podkreślić, że wspólnie udało nam się w dużym stopniu celnie określić nasze osobowości, jeszcze nim zaczęliśmy testy.
Dzięki ankiecie odkryliśmy, a właściwie tylko potwierdziliśmy znaną nam, niezwykle ważną zaletę grupy - zróżnicowanie.

Wśród nas mamy:

Paulina: Choleryk - pracuś; Pedagog.
Posiada wiele zalet. Jest inspirująca, silnie oddziałuje na innych. Potrafi pozyskać innych do współpracy. Żąda zaangażowania i lojalności. Ekspresyjna i odpowiedzialna.

Natalia: Sangwinik - narrator; Architekt.
Twórcza i kreatywna. Lubi wyzwania i dobrze sobie z nimi radzi. Nie ma problemu ze zmianami otoczenia. Idealistka, obdarzona wielką wyobraźnią. Umysł analityczny, niezależny i zdecydowany.

Weronika: Melancholik - myśliciel; Reporter.
Wierzy w ludzi, potrafi wydobyć z innych ukryte umiejętności. Nie ma potrzeby grania pierwszoplanowych ról. Odpowiedzialna, człowiek czynu. Przekonująca i szalenie charyzmatyczna.

Kacper: Sangwinik - narrator; Showman.
Optymista i entuzjasta. Akceptuje ludzi takimi, jacy są. Towarzyski, wyrozumiały. Uwielbia działanie, zaraża pozytywną energią. Dobry duch zespołu. Wiecznie w ruchu. Tolerancyjny i pozytywnie nastawiony do życia.

Szymon: Choleryk - pracuś; Konserwator.
Wie w czym jest dobry i potrafi tą wiedzę wykorzystać. Doszukuje się głębszego sensu. Dostrzega w innych to co z pozoru ukryte. Dobry organizator. Mądrze dzieli zadania. Z łatwością odnajduje się w trudnych sytuacjach. Improwizator.


Choć jesteśmy od siebie różni, łącznie tworzymy dobrze dopasowane puzzle. Czym więcej odmiennych charakterów, tym korzystnie więcej pomysłów, ambicji, optymizmu i altruizmu. Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać, że
"Ludzie, którzy chcą się porozumieć,
zawsze znajdą drogę do siebie."

piątek, 23 stycznia 2009

FOTOSYNTEZA

piątek, 23 stycznia 2009

14 stycznia zabraliśmy się do zgłębiania tajemnic fotosyntezy, każdy z nas od dawna wiedział doskonale, że fotosynteza jest jednym z podstawowych procesów biochemicznych.


Jak głosi regułka…


fotosyntezaanaboliczny proces biochemiczny syntezy związków organicznych z prostych nieorganicznych substancji chemicznych pod wpływem światła absorbowanego przez barwniki fotosyntetyczne (np. chlorofil). Najczęściej substratami fotosyntezy są dwutlenek węgla i woda, produktem – węglowodan, a źródłem światła – Słońce.


…by było łatwiej, zabraliśmy się za nią krok po kroku:


Na początek wzór chemiczny,


6CO2 + 6H2O += C6H12O6 + 6O2

Zdolność do przeprowadzania fotosyntezy wykazują wszystkie zielone części rośliny jednak 95% związków pokarmowych powstaje w liściach, nie mielibyśmy serca więc pominąć ich budowy;



Skoro liść to i aparaty szparkowe - dzięki nim rośliny mogą skutecznie dostarczać niezbędnego dla procesu fotosyntezy dwutlenku węgla.



Jednak najłatwiej zapamiętać to, co możemy dotknąć,

powąchać i zrobić samemu, czyli nasz ulubiony punkt programu…


DOŚWIADCZENIE!

WYODRĘBNIANIE BARWNIKÓW ASYMILACYJNYCH

Potrzebne były nam:


- liście

- etanol

- benzyna oczyszczoną

- wyparzony, pozbawiony organizmów żywych żwirek

- probówka

- nie duża moździerz




















Liście rozcieraliśmy w moździerzu z wyparzonym, pozbawionym organizmów żywych drobnym żwirkiem. Uzyskiwaną miazgę mieszaliśmy z etanolem. Po całkowitym roztarciu mieszaninę odsączyliśmy do próbówki.



Do ekstraktu zgodnie z instrukcją dodaliśmy benzynę oczyszczoną. Następnie wstrząsnęliśmy i pozostawiliśmy ekstrakt na jakiś czas, po chwili nastąpiło rozdzielenie barwników, a oto efekt:




















W górnej części - chlorofile i karoteny.

W dolnej części - ksantofil.


Wszystko udało się bez zarzutu, w tak prosty i przyjemny sposób omówiliśmy cały proces fotosyntezy.

Lecz kto powiedział, że na tym mamy skończyć zajęcia?

W końcu to "Praca jest często ojcem przyjemności."


Podzieliliśmy, więc jeszcze chlorofil na dwa najważniejsze dla rośliny chlorofile - a i b, poprzez zlanie do słoiczka, i umieszczenie w nim paska chromatograficznego, mogliśmy zaobserwować różnice kolorów, oznaczało to pomyślność kolejnej części doświadczenia; podziału zielonego barwnika rośliny :)


środa, 21 stycznia 2009

HIPOTEZY I ICH WERYFIKACJE

środa, 21 stycznia 2009

Na tych zajęciach uczyliśmy się stawiać pytania, oraz formułować wnioski na podstawie otrzymanych odpowiedzi. Wydaje się proste, ale w rzeczywistości zdarza się być bardziej skomplikowane niż pierwiastki trzeciego stopnia!

Innym zagadnieniem, nad którym dyskutowaliśmy były hipotezy.

Hipoteza - osąd, teoria, które podlegają weryfikacji. Stawianie i testowanie hipotez to jeden z podstawowych procesów twórczego myślenia oraz fundamentalny element procesu tworzenia nauki.

Uczyliśmy się stawiać je na podstawie domysłów, a następnie, wraz z napływem kolejnych informacji - weryfikować. Próbowaliśmy również znaleźć sposoby potwierdzania naszych własnych hipotez. Doszliśmy do wniosku, że wszystko trzeba udowodnić. Nawet, jeżeli nie zgadzamy się z jakąś hipotezą, jej nieprawidłowość również należy udowodnić.

Żebyśmy lepiej zrozumieli, na czym rzecz polega Pan Kujoth zaproponował nam sformułowanie hipotezy, która – jak się okazało – wcale nie jest taka prosta do udowodnienia.

Pewnie każdy z Was wie, co to proces fotosyntezy. Niewiedzących odsyłamy, na wikipedie. Nauczyciele już w podstawówce powiedzieli nam, że proces fotosyntezy odbywa się w liściach. Uznaliśmy to za pewnik. Zakładamy, że teraz to dla nas jedynie hipoteza, a my musimy znaleźć sposób sprawdzenia naszych podejrzeń…


Jaką częścią rośliny przeprowadzana jest fotosynteza?



LIŚĆMI I ŁODYGĄ ?















A może

KORZENIAMI ?













Po chwili na światło dzienne wypłynęły pierwsze pomysły. Żeby potwierdzić prawdziwość naszej hipotezy zaproponowaliśmy następujące doświadczenie:


Mamy 3 jednakowe roślinki.

Pierwszej z nich zasłaniamy (ciemnym papierem, bądź folią aluminiową) łodygę i listki, drugiej - korzenie, a trzecią pozostawiamy w stanie pierwotnym, jako neutralny obiekt odniesienia. Tak spreparowane rośliny zostawiamy na pewien czas w słonecznym miejscu. Gdy po pewnym czasie jedna z roślin będzie pełna życia, a druga sflaczała i opadła będziemy mogli potwierdzić, bądź obalić naszą hipotezę. Obumarcie jednej z roślin będzie oznaczało, że zasłoniliśmy tą jej część, która odpowiada za przeprowadzanie procesu fotosyntezy (wynika to z tego, że zasłonimy ją i odbierzemy jej możliwość pobierania światła, które jest potrzebne do przeprowadzenia procesu fotosyntezy).


Gdybyśmy przeprowadzili takie doświadczenie, moglibyśmy potwierdzić lub zaprzeczyć prawdziwość postawionej hipotezy!

PODMIOTY W GOSPODARCE RYNKOWEJ

Tematem zajęć, które odbył się 5 stycznia były podstawowe podmioty w gospodarce rynkowej, a dokładniej ujmując: marka, jakoś, podaż oraz popyt. Rozmawialiśmy o tym, jak podaż i popyt wpływają na cenę. Wspólnie zastanawialiśmy się nad konkretnymi przypadkami: analizowaliśmy aktualną cenę ropy naftowej. W drodze dyskusji doszliśmy do wniosku, że znane firmy muszą dbać o swoją markę, która gwarantuje jakoś produktów. Mówiąc prościej: sygnując produkty swoją marką koncerny nie mogą sobie pozwolić na „niewypał” bądź produkt wadliwy. Mówiąc obrazowo:

My, umieszczając na tym blogu nasze logo:

Gwarantujemy, że ten „produkt” spełnia wymagania i jesteśmy gotowi za niego odpowiadać ;)

PKB i PNB

Na kolejnych zajęciach rozmawialiśmy o miernikach i źródłach informacji gospodarczej. Mówiliśmy o PKB i PNB, obliczaliśmy je na wybranych przykładach. Dowiedzieliśmy się skąd możemy czerpać informacje na temat sytuacji gospodarczej, oraz co wpływa na wzrost i spadek PKB i PNB. Poznaliśmy również różnice między tymi dwoma wskaźnikami.


PKB - wartość dóbr i usług finalnych wytworzonych na terenie danego kraju w określonej jednostce czasu

(najczęściej w ciągu roku).



PNB - wartość dóbr i usług finalnych wytworzonych przez obywateli danego państwa oraz przez osoby prawne z siedzibą na jego terenie niezależnie od tego, czy w kraju czy za granicą.

Człowiek przedsiębiorczy

Pierwsze zajęcia zaczęliśmy od odpowiedzi na postawione pytanie
"Jakie cechy musi posiadać człowiek przedsiębiorczy?"
Po krótkotrwałej, aczkolwiek produktywnej burzy mózgów wypisaliśmy metodą metaplanu najważniejsze atrybuty każdego dobrego przedsiębiorcy.

Kolejnym krokiem było wypełnienie ankiety, której wyniki miały pokazać nam jak bardzo jesteśmy przedsiębiorczy.

Wyniki były pozytywne - wszyscy możemy prowadzić własny biznes!

POCZĄTKI

Wszyscy znamy się już od dawna, ale dopiero teraz dowiedzieliśmy się, że jako grupa możemy tak dobrze współpracować.
Sigma nas zjednoczyła ;)

Naszym opiekunem jest Pan Wojciech Kujoth

czwartek, 15 stycznia 2009

Kontrakt grupy

czwartek, 15 stycznia 2009

1. Szanujemy się nawzajem
2. Zawsze wysłuchujemy zdania innych
3. Nie jesteśmy dla siebie złośliwi
4. Nie dokuczamy sobie nawzajem
5. Współpracujemy ze sobą
6. Robimy wszystko, by wypełniać nasze obowiązki
7. a) Ciężko pracujemy
---b) Jesteśmy punktualni i sumienni
8. Nie lekceważymy powierzanych nam zadań
9. Przedkładamy dobro grupy nad własne
10. Obowiązkowo łączymy naukę z dobrą zabawą

Kacper Jagiełło


Nazywam się Kacper Jagiełło.
Mam 14 lat. Uczęszczam do klasy Ia Gimnazjum Publicznego w Mikołajkach Pomorskich.
Interesuję się szczególnie sportem, a najbardziej pasjonuje mnie piłka nożna.
Prawie każde wolne chwile spędzam na boisku.
Na co dzień zajmuję się również nauką.
Wiele czasu poświęcam także pracy i zabawie w wirtualnym
świecie komputerów i doskonale się w nim odnajduję.
Udzielam się na różnych forach, przez co mogę zawierać nowe znajomości.
Gram w różne gry jednoosobowe i on-line.
Korzystam z wielu źródeł internetowych dla poszerzania swojej wiedzy.
Uwielbiam w czasie nauki posłuchać muzyki (hip-hop, rap, techno).
Sprawia mi to przyjemność oraz mogę się przy niej zrelaksować.
Ostatnio bardzo zaciekawiła mnie kultura hip-hopowa.
Najbardziej zaimponowała mi książka pt. "Krzyżacy".
Dzięki niej mogłem poznać średniowieczną kulturę w Polsce.
Choć ta książka nie jest typowo młodzieżowa, naprawdę może wciągnąć.

Natalia Wojtkowiak

Nazywam się Natalia Wojtkowiak (pseudo: Nadia) jestem uczennicą III klasy Gimnazjum. Chyba najtrudniejszą rzeczą jest pisanie o sobie samym ale cóż. Interesuję się sportem między innymi: unihokejem, siatkówką, tańcem. Z przeczytanych książek najbardziej zaciekawiła mnie historia opisana przez Dana Browna w bestsellerze pod tytułem "Kod Leonarda da Vinci". Wiele swojego wolnego czasu poświęcam na oglądanie różnych ciekawych filmów do moich ulubionych należą "Step up", "Po prostu walcz", "Skazany na śmierć", "Poeta" "Ścigając marzenia ". Jak każda nastolatka interesuję się muzyka w szczególności hip hop-em, pop-em, rap-em. Moim ulubionym przedmiotem jest matematyka i właśnie z tą dziedziną wiążę moją przyszłość. Mam nadzieję, iż udział w tym programie pozwoli mi poszerzać wiedzę w tym zakresie i nie tylko.:)))

Paulina Głowacka

Nazywam się Paulina Głowacka i uczęszczam do III klasy Gimnazjum Publicznego w Mikołajkach Pomorskich. Książka, która na na długo pozostanie w mojej pamięci to „Spalona żywcem” autorstwa Souad. Od tej powieści zaczęła się moja fascynacja krajami arabskimi. Pogłębianie ich tradycji, religii oraz kultury - to moja pasja. Interesuje się również muzyką (rock, metal), kinem, oraz fotografią której poświęcam dużo czasu. Komputer jest dla mnie źródłem informacji, gdzie mogę poszerzać swoje zainteresowania, lecz służy również do kontaktów ze znajomymi.

Weronika Lemkowska


Nazywam się Weronika Lemkowska, pseudonim, jaki zazwyczaj używam w Internecie to ‘taj’ (pisane z małej literki :)). Uczęszczam do Zespołu Szkół w Mikołajkach Pomorskich, chodzę do klasy III B. W mojej pamięci szczególnie zapadła książka pt. „Pamiętnik Narkomanki” autorstwa Barbary Rosiek dzięki temu, że przedstawione fakty bardzo bezpośrednio ukazywały rzeczywistość życia autorki zniewolonej przez nałóg. Interesuję się wszystkim, co związane jest z Japonią; tamtejszą kulturą, historią, religią. Nałogowo słucham Visual rocka, punk rocka i metalu. Wydaje mi się, że dobrze wychodzi mi praca nad prezentacjami multimedialnymi. Komputera i Internetu używam tylko do komunikacji, nauki i rozrywki związanej w szczególności z muzyką, ( bardzo nie lubię gier komputerowych :)).

O Sigmie słów kilka


Dlaczego Sigma?

Pomysł na nazwę naszej grupy wziął się z alfabetu greckiego,
sigma oznacza sumę zbioru,
w naszym przypadku łączną wartość indywidualnych umiejętności,
charakterów, poglądów i pomysłów.













Funkcje w Sigmie:
  • Szymon - grupowy szef,
  • Natalia - grupowy uspokojacz,
  • Kacper - grupowy rozdrażniacz,
  • Paulina - grupowa kronikarka,
  • Weronika - grupowa blogerka.

środa, 14 stycznia 2009

O nas - dla Was

środa, 14 stycznia 2009

Hey!

Zostaliśmy zobligowani do krótkiego przedstawienia naszych sylwetek.
W następnych postach członkowie grupy Sigma przedstawią swoje osoby.


Do następnego,
Sigma.
 
Design by Pocket