piątek, 27 lutego 2009

BADANIE TWARDOŚCI 2

piątek, 27 lutego 2009
26 lutego, w czwartek, zajęliśmy się badaniem wody pochodzącej z naszych domów. Uważny czytelnik zauważy, że czwartek to nieco dziwny dzień jak na nasze spotkania. To prawda. Zajęcia odbyły się wspólnie z drugą grupą z naszej szkoły - z Graal'em.

Oprócz twardości wody oraz pH określaliśmy również zawartość NO2, NO3 oraz PO4.


Wodę badaliśmy pod kątem przydatności do użycia jako
woda akwariowa.



Zbyt duża zawartość NO2 może prowadzić do zatrucia ryb.

Zbyt duża zawartość NO3 jest nieszkodliwa dla ryb, jednak wpływa negatywnie na rozwój roślin.
PO4 jest produktem procesu trawienia ryb. Zbyt duża ilość może prowadzić do gwałtownego wzrostu liczebności populacji alg w akwarium.

BADANIE TWARDOŚCI 1

25 lutego, w środę zajęliśmy się problemem wody. Ściślej ujmując badaliśmy wodę pod kątem twardości całkowitej, twardości węglanowej oraz wartości pH.

Oto zestaw odczynników oraz innych przedmiotów potrzebnych do badań, jeszcze przed użyciem.

A tu już w trakcie używania.


Do badania przygotowaliśmy różne próbki. Przebadaliśmy wodę opadową, wodę mineralną, oraz wodę z kranu.


Na początek zbadaliśmy wartość pH wszystkich próbek. Zadanie to było bardzo łatwe. Polegało na wlewaniu kropli substancji do buteleczki do czasu, aż zmieni kolor. Następnie porównywaliśmy kolor do wzorca (zdjęcie powyżej).

Potem badaliśmy twardość całkowitą wody. Tutaj zadanie się nieco komplikowało. Mianowicie musieliśmy liczyć spadające krople. Zadanie jednak nas nie przerosło :D Liczyliśmy krople i bacznie obserwowaliśmy wodę czekając aż zmieni zabarwienie na kolor zielony.

Kolejną czynnością było zbadanie twardości węglanowej wody. Cała procedura była bardzo podobna do badania twardości całkowitej, z tą jedną różnicą, że docelowym kolorem był pomarańczowy.


Po przeprowadzeniu wszystkich pomiarów doprowadziliśmy zestaw z odczynnikami do stanu pierwotnego.


Wszystkich zainteresowanych wynikami poszczególnych próbek, oraz zdjęciami z zajęć zachęcamy do pobrania zdjęć:

środa, 25 lutego 2009

TWARDOŚĆ WODY

środa, 25 lutego 2009
23 II w poniedziałek, skupiliśmy się na rozgryzieniu zagadnień dotyczących
TWARDOŚCI WODY.
Udało nam się podzielić zadania miedzy siebie i każdy zajął się wyszukiwaniem odpowiedzi na pytania:

  • Czym jest twardość wody?
  • Jaki jest podział twardości wód?
  • Jak przeprowadzić doświadczenie?
  • Dlaczego woda jest zanieczyszczona?
  • Jaki jest podział zanieczyszczeń wody ?

Wszystkie odpowiedzi na pytania udało zebrać nam się w jedną całość, już pod koniec zajęć mieliśmy gotowe wydrukowane referaty, które zabraliśmy do domów by spokojnie przeczytać je jeszcze raz nim rozpoczniemy doświadczenia na kolejnych zajęciach.


Oczywiście znaleźliśmy również chwilkę by przeanalizować najświeższe wiadomości z giełdy i zobaczyć bieżący kurs walut :)

(kliknij aby powiększyć)

niedziela, 22 lutego 2009

BEZROBOCIE

niedziela, 22 lutego 2009
W środę, 18 lutego spotkaliśmy się na zajęciach z przedsiębiorczości.

Rozmawialiśmy o bezrobociu.

Bezrobocie - jest zjawiskiem społecznym polegającym na tym, że część ludzi zdolnych do pracy i deklarujących chęć jej podjęcia nie znajduje faktycznego zatrudnienia z różnych powodów.


Zanim zapoznaliśmy się z materiałami ze strony nbportal.pl porozmawialiśmy chwilę o bezrobociu. Wymieniliśmy uwagi i ustaliliśmy podstawowe rzeczy. Następnie zabraliśmy się za oglądanie prezentacji multimedialnej:


W trakcie oglądania wyjaśnialiśmy sobie wszystko to, czego dowiadywaliśmy się z prezentacji. I tak:

  • Największa stopa bezrobocia jest wśród młodych ludzi, do 25 roku życia. Doszliśmy do wniosku, że powodem takiego stanu rzeczy jest to, że młodzi ludzie bardzo często studiują, a nawet jeśli nie studiują, to nie mają wystarczającego doświadczenia by znaleźć pracę.
  • Nowe technologie nie likwidują miejsc pracy. Nawet jeżeli maszyny zastąpią człowieka w jego dotychczasowej pracy, to ich pojawienie się wywołuje zapotrzebowanie na serwisantów, obsługujących maszyny, ich producentów. Pozwala to jednocześnie za mniejsze pieniądze wyprodukować tyle samo, a czasami nawet więcej.
  • Najlepszą metodą walki państwa z bezrobociem jest obniżanie kosztów zatrudnienia, stworzenia miejsc pracy i zakładania nowych firm. Zostaliśmy zapoznani ze statystykami, które jasno pokazywały, że wszelkie próby zachęcenia bezrobotnych do aktywności zawodowej są mało skuteczne, a jednocześnie kosztowne


Nie możemy powiedzieć, że po tych zajęciach temat bezrobocia jest dla nas czymś oczywistym. Zajęcia pozwoliły nam jednak zrozumieć wiele mechanizmów, a niektóre zagadnienia już nie wydają się być czarną magią.

WYKRYWANIE SKROBI 2

16 lutego, po przyjściu na kolejne spotkanie dowiedzieliśmy się, że nareszcie przyszły długo oczekiwane zestawy do doświadczeń - bardzo dziękujemy! :)
Po zapoznaniu się z zawartością zestawów, Pan Kujoth zapoznał nas z nowymi możliwościami na stronie internetowej http://www.naukaibiznes.pl/ - zgłębialiśmy tajniki e-learningu.


Następnie, przyszedł czas na:

DOŚWIADCZENIE!


WYKRYWANIE SKROBI W MATERIALE ROŚLINNYM

(odsłona druga)



Po pierwsze - odbarwić

Pierwszym naszym zadaniem używając nowego zestawu małego chemika było odbarwienie obu liści - wcześniej przez nas etiolowanego oraz zwykłego. W tym celu zalaliśmy je cienką warstwą mieszaniny etanol-aceton.


Następnie tak przygotowany preparat umieściliśmy w łaźni wodnej i czekaliśmy 15 minut na jego odbarwienie:


Po drugie - zalać roztworem jodyny

Odbarwione w ten sposób liście zalaliśmy roztworem jodyny:


Po dokonaniu tej czynności znów pozostało nam czekać.


Po trzecie - porównać

Po ok. 10 minutach oczekiwania mogliśmy porównać rezultaty poszczególnych próbek.

Od lewej: liść etiolowany, liść zwykły, próbka kontrola (czysta skrobia).

W ten sposób udowodniliśmy, że liść, który nie ma dostępu do światła nie wytwarza skrobi.
 
Design by Pocket