poniedziałek, 16 marca 2009

MIKROSKOPOWANIE 2

poniedziałek, 16 marca 2009
Dzień 16 marca - poniedziałek, nasze drugie zajęcia z mikroskopowania. Rozpoczęliśmy je od krótkiej teorii bardzo potrzebnej do doświadczenia, które za chwilę mieliśmy przeprowadzić.

Na początek należało odpowiedzieć na kilka pytań w zrozumiały i przejrzysty sposób, jednak opierając się na definicjach encyklopedycznych.

Poszczególne etapy plazmolizy. Rysunek wykonała Weronika.


Co to jest plazmoliza? Czym jest roztwór;
hipertoniczny, hipotoniczny oraz izotoniczny?

Plazmoliza - proces tracenia wody w komórce w roztworze hipertonicznym. W wyniku tego następuje obkurczenie cytoplazmy od ścian komórki. Dotyczy ona wyłącznie komórek roślinnych.

Wyróżnia się 4 rodzaje plazmolizy:

  • kątowa
  • wklęsła
  • wypukła
  • graniczna



Roztwór hipertoniczny - w zjawiskach osmotycznych jest to ten z dwóch kontaktujących się ze sobą roztworów, do którego następuje przepływ indywiduum chemicznego zdolnego do przenikania przez błonę półprzepuszczalną.

Pojęcie to jest zazwyczaj stosowane w biologii i medycynie. Komórki tkanki żywej umieszczone w wodnym roztworze hipertonicznym tracą wodę i ulegają skurczeniu (plazmolizie) prowadzącej w skrajnym przypadku do ich śmierci.

Roztwór hipotoniczny
- w zjawiskach osmotycznych jest to ten z dwóch kontaktujących się ze sobą roztworów, od którego następuje przepływ indywiduum chemicznego zdolnego do przenikania przez błonę półprzepuszczalną.

Pojęcie to jest zazwyczaj stosowane w biologii i medycynie. Komórki tkanki umieszczone w wodnym roztworze hipotonicznym wchłaniają wodę i nabierają objętości. W medycynie podawanie kroplówki z płynu hipotonicznego jest stosowane w szybkim zapobieganiu i leczeniu odwodnienia organizmu.

Roztwór izotoniczny - roztwór, który w kontakcie z innym roztworem przez błonę półprzepuszczalną pozostaje z nim w osmotycznej równowadze dynamicznej. Aby roztwór wykazywał tę cechę, musi mieć identyczny potencjał chemiczny wszystkich indywiduów chemicznych zdolnych do przechodzenia przez błonę półprzepuszczalną, przez którą kontaktuje się z innym roztworem.


Pojęcie to jest najczęściej stosowane w biologii i medycynie. Np. w medycynie płyny, które są długotrwale podawane pacjentom przez kroplówkę, muszą być izotoniczne z osoczem krwi, aby nie wywołać odwodnienia organizmu.

_______________________________________________________

Tuż przed rozpoczęciem doświadczenia, postawiliśmy dwie różne hipotezy dotyczące reakcji komórek na płyn hipertoniczny:

1. Pierwsza z nich zakładała, że w celu wyrównania stężeń, nastąpi ruch substancji z roztworu do komórki, co będzie powodowało zwiększenie stężenia cytoplazmy wewnątrz komórki (komórka zacznie "pęcznieć").

2. Druga z nich zakładała, że komórka będzie oddawała wodę zawarta w cytoplazmie, w wyniku czego nastąpi jej "skurczenie".

DOŚWIADCZENIE!

PRZEBIEG PLAZMOLIZY


Najpierw przygotowaliśmy preparaty cebuli, następnie roztwory hipertoniczne:
H2O + C12H22O11
woda + sacharoza (popularny cukier biały)

o stężeniach równych odpowiednio 5%, 20% oraz 50%


Różne stężenia pozwoliły nam zobaczyć jak postępuje plazmoliza, mogliśmy również uchwycić kolejne etapy tego procesu.

Na początku - odpowiednie ustawienie mikroskopu.



Obraz cebuli spod naszych mikroskopów -
jeszcze przed plazmolizą.




Etap pierwszy: plazmoliza kątowa.




Etap drugi: plazmoliza wklęsła.




Etap trzeci: plazmoliza wypukła.




Etap czwarty, ostatni: plazmoliza graniczna,
po dodaniu roztworu o największym stężeniu.



By dokładnie zobaczyć poszczególne etapy plazmolizy kliknij na zdjęcia. *

Pierwszy etap osiągnęliśmy podczas użycia roztworu 5%, drugi oraz trzeci - przy roztworze 20%, a ostatni etap - gdy do gry wszedł roztwór 50%.

Ostatecznie naszym doświadczeniem potwierdziliśmy drugą hipotezę postawioną przez Paulinę.

* wszystkie zdjęcia wykonaliśmy za pomocą kamerki umieszczonej w okularach naszych mikroskopów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 
Design by Pocket